Jak być pewnym siebie

Przygarbiona sylwetka, przygaszony wzrok i czerwienienie się- tak wygląda osoba, która poddaje się bez walki. Pewność siebie można wyuczyć, tak jak jazdę na rowerze lub jazdę samochodem.
Wyuczona pewność siebie realnie zmienia rzeczywistość człowieka, który był nieśmiały i zachowawczy. Ktoś o dużej pewności siebie potrafi wyrazić się jasno i klarownie, bez podlizywania się słuchaczom. Osoba bez tej pewności, najczęściej przytakuje, by zyskać aprobatę.
Jak być pewnym siebie, żeby nie uchodzić za aroganta w towarzystwie? Przestać się przejmować, że może się wyjść na aroganta. Nie oznacza to bynajmniej obrażania innych. Jeśli mamy odmienne zdanie, mamy prawo je wypowiedzieć. Być może zostaniemy nazwani głupcami czy ignorantami i następnym razem przygotujemy lepsze argumenty. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi. Pozwala przyjrzeć się sobie oczami innych i zweryfikować poglądy.

Wyuczona pewność siebie polega nie tylko na mówieniu tego co się myśli. Aby odróżnić się od aroganta musimy założyć, że możemy być w błędzie. Musimy przyjąć, że możemy się mylić. Bardzo niebezpieczne jest stawianie się w roli eksperta, którym nie jesteśmy. Taka pewność siebie prowadzi do towarzyskiej katastrofy. Nikt nie chce przyjaźnić się z człowiekiem, który forsuje na siłę swoje prawdy i,,naucza”.
Kolejnym elementem, który możemy zastosować, kiedy myślimy o tym jak być pewnym siebie, to dystans do własnej osoby. Jeżeli potrafimy śmiać się z własnych wpadek i żartować z siebie, ludzie będą uważali nas nie tylko za pewnych siebie, ale też za inteligentnych. Nie chodzi tu, aby robić z siebie błazna i nie reagować, kiedy ktoś w jawny sposób chce nas wyśmiać. Dystans do siebie polega na zachowaniu balansu.
Jeśli kompletnie nie wiemy, jak być pewnym siebie, zadbajmy na początek o wyprostowaną sylwetkę i energiczny chód. Ktoś, kto nas nie zna i widzi po raz pierwszy nie musi wiedzieć, że ta wyuczona pewność siebie nie jest naszym naturalnym darem.

 

taurus-reklama.pl