CV, list motywacyjny informatyk

Choć od pewnego czasu rynek pracy uległ znacznym zmianom, to wciąż jednak, aby dostać naprawdę dobrą pracę trzeba się nieco wysilić. Oprócz odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i zaangażowania, warto także zadbać o swoje szanse już na pierwszym etapie rekrutacji – przygotowując swoje CV i list motywacyjny tak, aby znacząco wyróżnić się spośród kandydatów.

W każdym zawodzie, bez względu czy jest to zawód informatyka, programisty czy magazyniera, w walce o posadę spotkamy konkurentów. Część osób mogą stanowić osoby jeszcze nigdzie nie zatrudnione, część to osoby, które chcą jak najszybciej zmienić swoją dotychczasową pracę. Każdy jednak posiada własną motywację i chęci do tego, by podjąć się pracy na danym stanowisku, pokonać konkurentów i wynegocjować dla siebie jak najlepsze warunki zatrudnienia. Na niektórych stanowiskach walka o posadę może być miej, a na innych bardziej zaciekła, jednak w każdym przypadku trzeba się do niej dobrze przygotować. W dużej mierze to od nas zależy sukces lub niepowodzenie tego zadania, a na wszystko mamy ogromny wpływ. Dlaczego więc tego nie wykorzystać? Wystarczy odrobina wysiłku, by znacznie zwiększyć swoje szanse i zbliżyć się do sukcesu zawodowego.

Zanim rozpocznie się rekrutacja

Każda poważna firma zanim rozpocznie na dobre proces rekrutacyjny na stanowiska it określa, kogo tak naprawdę poszukuje na wolne stanowisko. Istotne są tutaj nie tylko umiejętności it, ale również wykształcenie, zdobyte doświadczenie, a nawet szczególne cechy osobowości. W wyborze najlepszych kandydatów może więc pomóc dobrze przygotowane ogłoszenie o pracę, ale również wzmianka o konieczności przesłania CV i listu motywacyjnego. To właśnie te dwa dokumenty, w pierwszej kolejności mogą zaważyć na tym, czy uda nam się przebrnąć przez wstępną selekcję kandydatów, czy też nie. Dobrze przygotowane cv programisty może okazać się więc przepustką do nowej pracy. Z kolei w odpowiedni sposób napisany list motywacyjny informatyk może na tyle skutecznie zaprezentować naszą kandydaturę, że zostaniemy wybrani do dalszego etapu rekrutacji.

Jak przygotować dobre CV it, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Nawet osoby, które nie mają doświadczenia w branży it mogą stworzyć świetne CV technik informatyk, które zwróci uwagę rekruterów. Jeśli stworzymy naprawdę dobre CV it, które graficznie przykuje wzrok, a w treści skutecznie opiszemy posiadane wykształcenie, doświadczenie, szczególne osiągnięcia i swoje dobre strony mamy znacznie większą szansę na zatrudnienie. Aby zadbać o to, by osoba rekrutująca w ogóle chciała przeczytać nasz list motywacyjny przykład informatyk, trzeba najpierw stworzyć takie cv programisty, aby było ono interesujące, estetyczne i czytelne. Powinno zachęcać do zapoznania się z jego treścią, nie zaś odrzucać. Pamiętajmy, że CV jest naszą wizytówką i od niego zależy, czy w ogóle uda nam się zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją kandydaturą, czy nie. Idealne CV technik informatyk powinno być czytelne, estetyczne, w miarę możliwości zwięzłe, a przy tym musimy umieścić w nim wszystkie najistotniejsze informacje Jeśli decydujemy się na dodanie zdjęcia, nie możemy wybrać jakiegoś wakacyjnego ujęcia. Licząc na poważną posadę, zdjęcie też musi wyrażać naszą powagę, odpowiedzialność i rzetelność. Można wykorzystać np. takie, które wykonaliśmy do dowodu osobistego, paszportu czy pracy dyplomowej. Nie rozpisujmy się też zbytnio. Na to przyjdzie czas, kiedy będziemy sporządzać np. jako programista list motywacyjny. Aby jednak potencjalny pracodawca w ogóle chciał zapoznać się z treścią takiego listu, musimy tak przygotować swoje cv it, aby przykuło uwagę pracodawcy, zainteresowało i wydawało się na tyle obiecujące, by osoba przeprowadzająca rekrutację chciała dowiedzieć się o nas czegoś więcej, poświęcić swój czas i zapoznać się z treścią sporządzonego listu motywacyjnego.

Kilka cennych wskazówek, przydatnych przy tworzeniu CV IT

Od pewnego już czasu na początku tego istotnego dokumentu wpisuje się pokrótce kim się jest i jakie są nasze cele. Np. Jestem absolwentem informatyki xyz z 4-letnim doświadczeniem na stanowisku abc. Jeśli posiadamy na swoim koncie jakieś zawodowe sukcesy, warto o nich wspomnieć. Jeśli np. byliśmy w grupie, która stworzyła wyjątkowo przydatny program czy w inny sposób przyczyniła się do rozwoju tego działu, koniecznie wspomnijmy o tym już w swoim cv. Tworząc list motywacyjny możemy napisać o tym nieco szerzej, jednak wystrzegajmy się tego w samym CV. Warto jednak wskazać tutaj, o jakie stanowisko się ubiegamy. Wówczas pracodawca będzie widział, że nie jest to kolejne cv programisty tworzone na masową skalę i wysyłane wszędzie, ale zależy nam na pracy właśnie w tej firmie i na tym stanowisku.
Za każdym razem, kiedy tworzymy CV powinniśmy uwzględnić swoje doświadczenia i osiągnięcia, ale przede wszystkim dopasować ten dokument do opisu stanowiska, o jakie się ubiegamy. Osiągnięcia są istotne z punktu widzenia pracodawcy, gdyż wskazują na to, jak cennym jesteśmy pracownikiem. Jednak pamiętajmy, że każda praca jest nieco inna, firma zarządzana jest w inny sposób i posiada inną kulturę organizacji. Jeśli więc pracodawca w ogłoszeniu wskazuje na bardzo konkretne zapotrzebowanie na pracownika o określonych umiejętnościach, a my je posiadamy, musimy to jasno wskazać. Jeśli więc np. w ogłoszeniu pojawiło się, że kandydat powinien umieć wykorzystać konkretne narzędzia czy technologie, powinniśmy wskazać w swoim CV , jakie programy czy technologie wykorzystywaliśmy w swojej dotychczasowej pracy.

List motywacyjny technik informatyk – dlaczego to właśnie nas szukają?

Każdy list motywacyjny informatyk administrator, czy programista ma bardzo konkretne zadanie. Powinien przekonać osobę rekrutującą do tego, by spośród wielu kandydatów to nas właśnie zaproszono na rozmowę kwalifikacyjną. Na początek więc, odrzućmy całkowicie standardowe formułki. Przeglądając dostępny w internecie list motywacyjny wzór informatyk możemy zauważyć, że często stosuje się takie same formułki do każdego listu, często na wielu różnych stanowiskach i w różnych branżach. Trzeba mieć świadomość, że takim listem nie przekonamy do siebie nikogo. Zdarza się nawet, że pracodawcy po przeczytaniu dwóch pierwszych zdań listu motywacyjnego rezygnują z dalszego czytania i odrzucają taką kandydaturę. Taka osoba wydaje się być niepoważna, niesumienna, a na pewno mało kreatywna i nie przykładająca się do swojego zadania. Jeśli więc nie chcemy przekreślić swoich szans już na wstępie, całkowicie zrezygnujmy z formułek i utartych schematów. Czasem lepiej jest zacząć nawet bardziej bezpośrednio, opisując kim się jest i co możemy wnieść do przedsiębiorstwa, jeśli zdecydują się nas zatrudnić. Każda najlepsza firma na naszym rynku dba o swój rozwój i chce osiągnąć jak największy sukces. Do tego zaś potrzebuje naprawdę dobrych, wykwalifikowanych i kompetentnych pracowników, którzy przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstwa, pomogą nadać mu właściwie tory i nadążyć za zmianami na rynku i nieustannym rozwojem konkurencji. Dlatego właśnie, tworząc swoje dokumenty kwalifikacyjne warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie posiadamy umiejętności i wykształcenie, w jakim stopniu spełniamy wymagania ujęte w ogłoszeniu, ale również wskazać pracodawcy, dlaczego zyska na zatrudnieniu właśnie nas.

Po co pisać list motywacyjny informatyk administrator, czy programista?

Dokument ten to idealne miejsce, aby napisać o sobie coś więcej. Można przedstawić w nim swoje mocne strony, czy napisać, za co w szczególności ceniono nas w poprzednim miejscu pracy. List motywacyjny informatyk to również odpowiednie miejsce by wskazać, jakie posiadamy szczególne zalety czy zdolności, które mogą być atutem na nowym stanowisku pracy, o które się staramy. Jednak celem pisania tego dokumentu powinno być przede wszystkim przekonanie pracodawcy do swojej kandydatury i zainteresowanie swoją osobą na tyle, by zechciano zaprosić nas na osobistą rozmowę kwalifikacyjną. Ewentualne zainteresowania czy hobby mogą pojawić się jako dodatkowa wzmianka na końcu całego listu, w ramach dodatkowego wskazania na to, co nas wyróżnia od innych. Nie należy jednak rozpisywać się o tym. Pamiętajmy, że list motywacyjny to przede wszystkim dokument, który powinien przekonać pracodawcę do zatrudnienia właśnie nas. Należy w nim jasno wskazać, co firma może zyskać, jak cennym możemy być pracownikiem, a także, jak dużą motywacje do pracy posiadamy. Można wskazać również na planowany kierunek swojego rozwoju zawodowego, w jaki sposób chcielibyśmy się rozwijać, co osiągnąć za np. 5 czy 10 lat, zaznaczyć swój cel. W dokumencie tym powinniśmy opisać to w taki sposób, by był on zgodny w wizją firmy, do której aplikujemy. Pracodawca bowiem znacznie chętniej zatrudni pracownika, który ma cel zawodowy zbliżony do tego, w jakim zmierza jego przedsiębiorstwo, aniżeli pracownika, który myśli jedynie o rozwijaniu swojego hobby nie związanego z pracą. Jeśli chcemy zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie, musimy pokazać pracodawcy, dlaczego zyska, jeśli zdecyduje się zatrudnić właśnie nas.