Jak unikać plotkarzy w pracy

Nawet ciężka fizyczna praca może być znośna, gdy pensja jest zadowalająca, a atmosfera sprzyja. Zdarza się, że miejsce, w którym pracujemy wykańcza nas psychicznie. Gdy o zmianie zajęcia nie może być mowy, musimy nauczyć się jak wytrzymać z nieznośnymi współpracownikami. Jak unikać plotkarzy w pracy i innych toksycznych ludzi?

 

Dobra atmosfera w pracy powinna być normą. Obmawianie, szerzenie oszczerstw i podejrzeń są zaliczane do elementów mobbingu. Plotkarz nie ma dobrych intencji. Z pewnością wie, że swoim działaniem szkodzi. Zdarza się, że robi to z zazdrości o cudze umiejętności czy pozycję. Sposobów na to jak unikać plotkarzy w pracy jest kilka.

Gdy zadania służbowe nie każą nam wchodzić w dyskusje z plotkarzem, powinniśmy go zupełnie zignorować. Nie bójmy się, że wyjdziemy na gburów, gdy nie odpowiemy na powitanie. Dobra atmosfera w pracy nie ucierpi na tym.
Kolejną rzeczą, którą należy zrobić jest głośne powiedzenie prawdy i zdemaskowanie plotkarza. Odrobina zdrowego egoizmu i brak lęku pozwolą nam jasno sprzeciwić się plotkarzowi.
Kiedy nie wiemy jak unikać plotkarzy w pracy, musimy pamiętać, aby w rewanżu nie obmawiać go. Jeżeli sytuacja wymyka się spod kontroli możemy postraszyć oszczercę o mobbing lub złożyć zażalenie do szefa.