Z czego wykonać łóżko?

Próbując samodzielnie skonstruować łóżko warto rozważyć taki materiał jak płyta meblowa. Meble są zazwyczaj wykonane z jednego z trzech głównych materiałów: MDF, sklejki i płyty wiórowej. Przyjrzyjmy się, jak wypadają one na tle siebie.

Która płyta jest mocniejsza: MDF, sklejka czy płyta wiórowa? Niektórzy mogą być zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że tak, sklejka jest mocniejsza od płyty wiórowej i jest bardziej odporna na ścinanie i zginanie. Istnieje kilka powodów, dla których niektórzy producenci mebli wybierają sklejkę zamiast płyty wiórowej.

Płyta wiórowa jest produktem odpadowym, ponieważ wykorzystuje się w niej produkt uboczny powstający przy obróbce drewna. Zasadniczo płyty wiórowe powstają z trocin, które są prasowane za pomocą klejów żywicznych w celu uzyskania arkuszy materiału nadającego się do obróbki.

Jeśli chodzi o wybór między sklejką a płytą wiórową, to ponownie chodzi o jakość. Płyta wiórowa jest łatwa w obróbce i niedroga, świetnie nadaje się do projektów z niższej półki, można ją też urozmaicić fornirem i cienkim laminatem. Najlepiej używać jej na płasko, ponieważ wyginanie i kształtowanie może spowodować jej pęknięcie lub złamanie. Sklejka jest bardziej odporna na siły ścinające, zginające i obciążające.

Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fiberboard) jest mocniejsza i gęstsza niż płyta wiórowa. Jest to również materiał pochodzący z odpadów drzewnych i składa się z włókien drzewnych, a nie z trocin. Choć jest bardziej elegancka i cięższa, to w zależności od projektu można określić, czy potrzebna jest jakość płyty MDF. Płyta MDF jest również łatwiejsza do pomalowania, co daje ładniejszy efekt, jednak jest bardziej podatna na zniszczenie, jeśli jest narażona na działanie wody i wilgoci.

Istnieje wiele różnych materiałów, które oferują szeroki zakres opcji dla mebli. Na dobre i na złe, niskiej jakości, niedrogie meble zalały nasz świat, a chociaż są dostępne, są też w zasadzie jednorazowego użytku. Nie bez powodu stare, wysokiej jakości meble wykonane ze sklejki przetrwały do dziś.

Uważamy, że meble powinny być inwestycją i być wykonane z naturalnego drewna ciętego piłą i sklejki, a nie z płyt MDF lub wiórowych. Dlatego wszystkie nasze łóżka gabinetowe są wykonane ze sklejki brzozowej. Wydając więcej teraz, oszczędzasz na dłuższą metę! Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowych mebli, poszperaj trochę i poznaj dostępne opcje, abyś w końcu znalazł dokładnie to, co jest dla Ciebie odpowiednie.