Polski Ład – kto na nim zyska, a kto straci?

Polski Ład wprowadza zmiany podatkowe, które mają obowiązywać od stycznia 2022 roku. Skorzystają na nich przede wszystkim osoby o najniższych dochodach. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Projekt zmian podatkowych, który został przyjęty przez Rząd, wprowadza duże zmiany w ustawach podatkowych, co wpłynie na portfele wszystkich Polaków. Podwyższona zostanie kwota wolna od podatku, jednocześnie zniknie możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Zwiększy się też ilość ulg podatkowych. Zmiany mają obowiązywać od stycznia 2002 roku. Kto na nich skorzysta, a kto straci?

Nowy Polski Ład – nowa kwota wolna od podatku

Nowy Ład ma przynieść duże zmiany w podatku dochodowym. Choć jest w nim kilka korzystnych dla podatników zmian, nie wszyscy skorzystają. Kwota wolna od podatku wynosi obecnie 8000 zł. Polski Ład zakłada, że wzrośnie ona aż do 30 000 zł, co ma sprawić, że w portfelach podatników zostanie więcej pieniędzy. Z kolei pierwszy próg podatkowy zostanie podniesiony do kwoty 120 000 zł. Osoby, których dochód nie przekracza tej kwoty, zapłacą zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 17%.

Choć kwota wolna od podatku znacznie wzrośnie, zniknie możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Z tego powodu wiele osób nic nie zyska na Polskim Ładzie. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mocno odczują zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Osoba, która zarabia 4000 zł, zyska w skali roku 1440 zł. Z kolei osoba, która zarabia 6000 zł, nie odczuje żadnych zmian, ponieważ w skali roku zyska tylko kilkanaście złotych. Im wyższe zarobki, tym większe straty przyniesie Nowy Ład. Podatnik zarabiający miesięcznie 9000 zł brutto, zamiast zyskać, straci rocznie kilkaset złotych. Dla pracowników, którzy zarabiają do 6000 zł, Nowy Polski Ład może przynieść jakąś korzyść, natomiast wraz ze wzrostem zarobków różnica pomiędzy aktualnym dochodem a tym, który zostanie wypłacony w ramach Polskiego Ładu, będzie bardziej zauważalna.

Nowy Ład – ulga dla klasy średniej

Aby zrekompensować podatnikom utratę możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej, wprowadzona zostanie ulga dla klasy średniej. Obejmie ona wyłącznie osoby uzyskujące dochody z umowy o pracę oraz z działalności gospodarczej przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Podstawą do wyliczenia ulgi jest wartość przychodu podatnika, czyli kwota brutto. Ulga przysługuje osobom osiągającym przychód między 68 412 zł a 133 692 zł 10 gr rocznie. Przysługuje jedna ulga dla klasy średniej i dotyczy ona wszystkich źródeł podatnika. Jeśli podatnik osiągnął przychód z dwóch lub więcej źródeł i jego łączny przychód znajduje się przedziale uprawniającym do ulgi, może on zastosować ulgę w rocznym rozliczeniu PIT.

Ulga dla rodzin wielodzietnych

W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów przewiduje również PIT 0 dla rodziców, którzy wychowują co najmniej czworo dzieci. Z rozwiązania skorzystają podatnicy bez względu na źródło dochodu oraz stan cywilny. Rodzice z czwórką dzieci, których zarobki nie przekraczają kwoty 85 528 zł, nie będą płacić podatku. Biorąc pod uwagę fakt, że rodzic skorzysta też z kwoty wolnej od podatku, która wyniesie 30 000 zł złotych, nie zapłaci podatku przy zarobkach do 115 528 zł. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie będzie to kwota 231 056 zł.

Zmieniają się również zasady dla samotnych rodziców, którzy dotąd rozliczali się wspólnie z dzieckiem. W miejsce dotychczasowego rozliczenia z dzieckiem wprowadzona zostanie ulga podatkowa z tytułu samotnego wychowywania. Wyniesie ona 1500 zł i będzie odliczona od podatku.