Small talk- sztuka prowadzenia rozmowy

Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne. Kiedy staramy się o pracę, czy też poznajemy nowe osoby, pozytywne odczucia jakie wywieramy na innych są kluczowe. Ważnym elementem pierwszego wrażenia jest sztuka prowadzenia rozmowy.
Pogawędka towarzyska ma powierzchowny charakter. Oznacza to, że small talk, czyli uprzejma wymiana zdań cechuje się ograniczeniem tematów rozmowy do tzw. bezpiecznych kwestii. Przyjęło się, że nie poruszamy tematów religijnych czy politycznych. Zasady small talk zalecają rozmowy o pogodzie, o pupilach, czyli psach lub kotach, a także o aktualnych nowinkach technicznych.
Sztuka prowadzenia rozmowy o powierzchownym charakterze może mieć miejsce pomiędzy sąsiadami, w windzie lub osiedlowym sklepie.

 

Small talk w nowym miejscu pracy, przebiega według podobnych reguł. Nie poruszamy drażliwych tematów politycznych czy nie zdajemy relacji z intymnych sytuacji z własnego życia.
Kiedy obce są nam zasady small talk, najbezpieczniej jest uśmiechnąć się i pozostać powściągliwym. Osoba, która łamie wszelkie reguły, uznawana jest za gbura i aroganta.
Prym wśród narodów posługujących się small talk na co dzień, wiodą Anglicy. Także Amerykanom nieobca jest idea lekkiej pogawędki i zasady small talk.
Pozytywny wizerunek i przychylność otoczenia, zapewni nam odpowiednia sztuka prowadzenia rozmowy. Będziemy uchodzić za kulturalną i miłą osobę, co zdecydowanie zjedna nam sympatię.

 

designthis.pl