Czym jest serwatka paszowa?
Z wyglądu bardzo przypominająca wodę ciecz. Powstaje ona jako pozostałość po procesie ścinania się mleka krowiego. W przetwórstwie mleczarski, serwatka należy do ubocznych skutków produkcji serów, twarogów czy innych, przeróżnych produktów mleczarskich.
Ale przecież nic, co jest odpadem w produkcji żywności dla ludzi, nie musi być odpadem w przetwórstwie na rzecz zwierząt. Nie inaczej jest i tym razem. Jako odpad, serwatka, wykorzystywana jest jako dodatek do pasz, będąc zarazem doskonałym składnikiem podczas produkcji laktozy oraz odżywek białkowych.
Serwatkę można podzielić na dwa oddzielne typy: podpuszczkową oraz kwasową. Serwatka podpuszczkowa to serwatka słodka, uzyskiwana podczas produkcji serów dojrzewających. Natomiast kwasowa, jako pozostałość przy produkcji twarogów.
Charakterystyczną cechą serwatki jest jej bogactwo w wodę, w której znajduje się niewielka ilość składników odżywczych. Aby móc podać zwierzętom gotowy produkt, serwatkę należy uprzednio zagęścić lub podać w formie zupełnie suchej.
Serwatka do duży pożytek
Głównym składnikiem, dzięki któremu serwatka wykorzystywana jest w przetwórstwie żywienia zwierząt hodowlanych, są węglowodany. Stanowią one nawet 70% składu całej objętości serwatki. Innym, obok węglowodanów składnikiem odżywczym są białka. Te z serwatki, dodatkowo zawierają w sobie duże pokłady lizyny oraz innych aminokwasów egzogennych. Przez to białko serwatki jest nawet wyżej klasyfikowane niż kazeina.
Serwatka jest głównym składnikiem żywienia głównie prosiąt. Posiada wiele biologicznych czynników, niezwykle cennych przy hodowli zwłaszcza tego gatunku zwierząt. Białko, poprzez obecność laktoferyny, działa antybakteryjnie oraz zdecydowanie poprawia wchłanianie się żelaza. Poza tym wpływa też korzystnie na regenerację nabłonka jelitowego wśród prosiąt. Bardzo istotnym czynnikiem działania laktoferyny jest również zmniejszenie częstotliwości występowania biegunek u prosiąt. Można by rzec, że serwatka to niezwykła bogactwo składników mineralnych.
Stosowanie serwatki w żywieniu zwierząt
Zwłaszcza trzoda chlewna, to gatunek, który w dużej mierze korzysta z dobrodziejstw serwatki. Spełnia ona swoją rolę zwłaszcza w procesie karmienia prosiąt, oddzielonych od matki. Młode prosię, którego organizm wykazuje duże zapotrzebowanie na laktozę oraz tłuszcze, po odstawieniu od lochy, musi jakoś niedobór tych składników uzupełniać. Dlatego istotne jest, podawanie mu paszy z zawartością serwatki, który jest bardzo dobrze trawiony przez młode organizmy.
Jako pochodna mleka, serwatka posiadając unikalne właściwości, jest doskonałym źródłem laktozy, białka oraz innych, ważnych składników odżywczych. Wszystkie te cechy sprawiają, że serwatka paszowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników podczas przygotowywania produktów żywienia zwierząt gospodarskich. Dodatkowym atutem jest niewielki koszt jej uzyskiwania. Jest on wręcz znikomy, gdyż jest to po prostu odpad.