Co roku miliony Polaków muszą obowiązkowo rozliczyć PIT 37, czyli deklarację podatkową wykazującą dochód za poprzedni rok podatkowy. Jednak z powodu braku czasu oraz występowania zagrożenia związanego pandemią COVID-19, nie musimy chodzić do urzędów skarbowych lub biur rachunkowych. Samą deklarację skarbową możemy przygotować sami w domu oraz złożyć ją za pośrednictwem udostępnionej strony przez Ministerstwo Finansów lub programu pobranego z Internetu.
Rozliczanie PIT online – jakie korzyści wynikają ze spełnienia podatkowego obowiązku za pośrednictwem Internetu
Dzisiaj skupimy się na temacie: ” Rozliczenie PIT ” za pośrednictwem dostępu do sieci internetowej. W dobie ogólnoświatowej pandemii grypy oraz gdy ciągle brakuje nam czasu na ogarnięcie wszystkich spraw, rozliczenie online jest komfortowym rozwiązaniem, żebyśmy mogli wzorowo wywiązać się z obowiązku przedstawienia deklaracji podatkowej w skarbówce.
Innymi powodami, na podstawie których oferowane rozwiązanie jest dogodnym rozwiązaniem, są to:
- zrozumiałe podpowiedzi i sugestie wyświetlane przez kreatory tego rodzaju oprogramowania,
- zaznaczenie oraz podkreślanie na kolorowo brakujących danych w formularzu w trakcie tworzenia elektronicznej deklaracji podatkowej,
- łatwe i niemalże natychmiastowe konwertowanie, czyli zamienianie jednych dokumentów PIT na inne elektroniczne wersje,
- możliwość wydrukowania do postaci papierowego dokumentu bądź zapisania dokumentów w bazie elektronicznej urzędu, dla wykorzystania zeznania podatkowego w przyszłości,
- możliwość sprawdzenia i zweryfikowania w czasie rzeczywistym wprowadzonych danych
(oraz w niektórych programach dostępna jest funkcja dot. natychmiastowego podglądu wyliczonej kwoty objętej podatkiem, chodzi o wyświetlający się status informujący o nadpłacie lub niedopłacie).
Skrócona instrukcja obsługi – wielkie streszczenie obsługi programu E-PITy
Rozliczenie PIT w wymienionym wyżej programie opiszemy o procedurę składającą się zaledwie o 6 etapów, przedstawimy ją wielkim skrócie.
Zaczynamy, pierwszym widzianym przez nas oknem po uruchomieniu programu używanym do wypełniania PIT 37 online , jest formularz witający i informujący.
Etap I: Na początku na interesuje pierwsza pozycja o nazwie “Kreator PIT”. Natomiast jeśli wcześniej składaliśmy już
e- deklaracje podatkowe w ubiegłym roku, możemy wtedy od razu przejść do zakładki o nazwie: “Moje formularze”.
Etap II: Po przejściu do drugiego okna musimy wybrać sposób, w jaki chcemy się rozliczyć z fiskusem. Oczywiście w tym celu wybieramy opcje znajdującą się w sekcji: rozliczenie indywidualnego podatku PIT-37 .
W ostatniej opcji w bieżącym oknie programu możemy zaznaczyć opcję tj.: podatnik otrzymał PIT 11 za rok 2020 i chce rozliczyć się za pomocą systemu PFR (czyli portalu podatkowego).
Etap III: W następnym kroku musimy wypełnić wszystkie pola związane z naszymi danymi personalnymi, które pozwolą go domowi na identyfikację nas jako podatnika
WAŻNE!: Na tym etapie nie zapominajmy o podaniu prawidłowego adresu zamiejscowego urzędu skarbowego, na którego terenie zamieszkujemy, czyli posiadamy stałe zameldowanie.
Etap IV: Przejdźmy teraz do następnego okna. W oknie tym musimy uwzględnić wszystkie nasze przychody za poprzedni rok (w obecnej chwili jest to rok 2020). Teraz nadszedł właściwym dla nas moment, abyśmy dołączyli do formularza wszystkie PIT-y, jakie otrzymaliśmy od naszego pracodawcy. W sytuacji, kiedy pracujemy dla więcej niż jednego pracodawcy, analogiczny wówczas musimy do kreatora programu załączyć wszystkie otrzymane PIT-y 11 – ze wszystkich zakładów pracy, w których jesteśmy zatrudnieni.
Uwaga!: Jeżeli w przeszłości wypełnialiśmy PIT 37 online , np. w programie ”E-PITY”, wprowadzone przez nas wcześniej dane zostały zapamiętane. Zobaczymy je po kliknięciu przycisku “Wybierz podatnika”. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Ponieważ dzięki niemu nie musimy wprowadzać od nowa wszystkich danych personalnych oraz w jednej chwili mamy możliwość przywrócenia danych, które wprowadziliśmy w ubiegłym roku kalendarzowym.
Pamiętajmy również, że w programie ”E-PITY” oraz w wielu podobnych rozwiązaniach software — widoczne obrazy dokumentu na ekranie komputera wyglądają dokładnie tak samo, jak podczas wypełniania tradycyjnego papierowej wersji PIT. Równocześnie nie zapominajmy o podaniu wszystkich innych dochodów w elektronicznej deklaracji PIT 37 online . Przykładowo mogą to być przychody pochodzące ze świadczenia emerytalne, z działalności gospodarczej lub jakiejkolwiek innej formy świadczonej pracy na rzecz konkretnej firmy lub instytucji.
Drugą ogromną zaletą programu ”E-PITY” jest funkcja, dzięki której oprogramowanie automatycznie dobiera nam rozliczenie PIT , jeśli rozliczamy się w innej e-deklaracji niż PIT-37. Wtenczas po wybraniu żądanej deklaracji, program przenosi wpisane przez nas kwoty do odpowiednich pól, zwanych dalej rubrykami występującymi w strukturze dokumentu podatkowego.
Etap V: Przejdźmy więc dalej — do przedostatniego już etapu wypełniania zeznania skarbowego PIT 37 online . W przedostatnim kroku przechodzimy do okna zatytułowanego jako” Ulgi i odliczenia”. W nim możemy dołączyć wszystkie dokumenty związany z przysługujących nam ulgami podatkowymi.
Między innymi rozliczenie PIT obejmuje ulgi podatkowe tj.:
- wydatki na wychowanie dzieci,
- wydatki na zakup określone przez przepisy sprzętu dla firmy,
- przekazanie 1 proc. własnego podatku na rzecz podopiecznego zdanej fundacji,
- wydatki na Internet,
- wydatki na cele rehabilitacyjne,
- ulga budowlana i odsetkowa oraz gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej, a także wiele innych możliwości, z których możemy skorzystać, w celu obniżenia kwoty podatku.
Ostatnią i jakże bardzo ważną opcją zaszytą w opisywanym programie jest skorzystanie z odliczenia jako ulgi, jednak po dopisaniu dodatkowych informacji do deklaracji PIT-37. Informacje takie dotyczą poniesionych strat za poprzednie lata, np. z tytułu prowadzenia firmy.
Etap VI: Po wprowadzeniu wszystkich danych do odpowiednich rubryk pozostaje nam sprawdzanie przez nas, czy wszystkie zawarte w e-picie informacje są podane prawidłowo. Kiedy jesteśmy pewni, że wszystko jest w porządku, naciskamy przycisk “wyślij PIT do urzędu” lub “wydrukuj do dokumentu PDF” albo “wydrukuj dokument za pośrednictwem drukarki”. Wydrukowany tradycyjny dokument papierowy możemy zanieść osobiście zanieść do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Niezależnie od tego, którą z tych trzech opcji wybierzemy, dokument i tak zostanie wygenerowany.
WAŻNE: Miejmy na uwadze jeszcze jedną rzecz. A mianowicie poszczególne dostępne opcje w kreatorze oraz ich nazwy mogą się od siebie nieco różnić w poszczególnych typach programów służący do wystawiania deklaracji podatkowych PIT pochodzących od różnych wydawców.
********************************************************************************************************
To już jest koniec całej procedury związanej z wypełnianiem rocznego zeznanie podatkowego.Życzymy wszystkiego dobrego i serdecznie wszystkich pozdrawiamy.