Naturalne cukry i odświeżające właściwości owoców sprawiają, że są one doskonałym substytutem pokarmów zawierających substancje słodzące. Owoce posiadają również cenne witaminy, minerały, enzymy i błonnik.
Spożywając duże ilości owoców, ważne jest aby w momencie ich zbierania były one w pełni dojrzałe. Dotyczy to szczególnie cytrusów, ponieważ owoce cytrusowe zbierane na kilka tygodni przed dojrzeniem, zawierają szkodliwe ilości kwasów. A kiedy już dojrzeją, nie przynoszą tych samych korzyści zdrowotnych co owoce dojrzewające w pełnym słońcu. Kwas cytrynowy występujący w owocach wywiera silny wpływ na organizm. Szkodliwe działanie tego kwasu można złagodzić spożywając owoce w całości, a nie tylko w postaci soku. Jeżeli decydujemy się na kupno niedojrzałych owoców powinniśmy dać im dojrzeć w temperaturze pokojowej.
Wyjątkiem jest zamierzone stosowanie pewnych owoców w celach leczniczych. Np. gdy z owoców robi się soki.
Soki bogate w witaminy mikroelementy
– Soki bogate w witaminę C: pomarańczowy, porzeczkowy, marchewkowy, pietruszkowy.
– Soki bogate w żelazo: z czerwonych buraków, z natki pietruszki, brokułów, ze świeżych liści pokrzywy, marchwi, mięty.
– Soki bogate w chlorofil: sok z trawy pszenicznej, z brokuła, natki pietruszki, jarmużu, szpinaku, mniszka lekarskiego, liści rzodkiewki.
Dla zwiększenia odporności organizmu należy spożywać po trochu wszystkich części owoców. Owoce są bardzo zdrowe, jednak zdarza się, że są zjadane lub wypijane jako soki, w złym zestawieniu, z pokarmami takimi jak zboża i warzywa lub tuż po nich. O wiele korzystniej jest spożywać posiłek całkowicie owocowy lub sokowo – owocowy. Picie soków owocowych pomiędzy posiłkami może zaburzać trawienie, wyjątek stanowi odstęp 2 godzinny od posiłku skrobiowego lub 4 godziny od posiłku zawierającego białko.
Dla miłośników owocowych posiłków ciekawą propozycją mogą okazać się zielone koktajle owocowo – warzywne. Łączą w sobie wszystkie wartości odżywcze bez utraty witamin i mikroelementów zawartych w skórce i pozostałych częściach owoców.