Dobra komunikacja to dobre relacje

Rozumienie potrzeb swoich oraz partnera to jedna z podstaw związku. Jeśli wiesz, jak komunikować swoje oczekiwania i nie psuć relacji, porozumiesz się z ukochanym, rodziną i znajomymi.
Przeczytaj, co jest istotne w komunikacji, aby osiągać swoje cele, a także potrzeby drugiej strony

Cechy komunikowania feedbacku

Każda informacja jaką przekazujemy drugiej osobie powinna zawierać fakty, uczucia, konsekwencje i oczekiwania. Fakty dotyczą sytuacji, która się wydarzyła. Uczucia, czyli jak się czujemy z konkretnym zdarzeniem. Konsekwencje rozumiemy jako to, co się stało w związku z sytuacją. Oczekiwania opracowujemy, gdy zastanowiliśmy się nad faktami, uczuciami i konsekwencjami.
Wszyscy mamy własne potrzeby. Czasem jednak z nich rezygnujemy, bo nie chcemy popsuć relacji. To błąd, ponieważ dostarczamy drugiej osobie niewłaściwą informację.
Panuj nad emocjami, ponieważ w stresie często mówimy rzeczy, których później żałujemy, a w dodatku nie są one prawdą.

Nie obwiniaj

Jeśli zaczniesz mówić „bo ty zawsze się spóźniasz”, nie oczekuj, że druga osoba wysłucha. Właśnie rzuciłeś oskarżenie, więc twój rozmówca będzie chciał się bronić, na przykład wytykając twoje wady. Przeformułuj komunikat na „ja czułam się zawiedziona, gdy się spóźniłeś”. Zauważ, problem jest ten sam, ale feedback zmienił wydźwięk na przyjemniejszy.

Uprzedzenia

Uraza z powodu krzywdy prawdziwej lub będącej wytworem naszej wyobraźni, sprawia, że czujemy się nieswojo w kontakcie z tą osobą. To siedzi w naszej głowie. Próbuj mimo wszystko nie zakładać, że dana osoba życzy ci źle.

Uważnie słuchaj i nie przerywaj

Daj skończyć drugiej stronie, co jakiś czas możesz upewnić się, że dobrze rozumiesz, parafrazując to, co przed chwilą powiedziała.
Spróbuj się wczuć w drugą osobę
Druga osoba ma swoje oczekiwania. Wysłuchaj jej tak, jak chcesz, by ona słuchała Ciebie.

Podsumowując, najistotniejszym aspektem w procesie komunikacji jest uważne słuchanie rozmówcy oraz jasne komunikaty. Ludzie nie lubią rozkazów. Lepiej poprosić o pomoc, niż wydawać rozkazy.
Pamiętaj, że nikt nie lubi tworzyć sobie wrogów i drugiej stronie też zależy na dobrej komunikacji z Tobą.