Jak rozpoznać kłamcę

Podczas rozmowy z drugą osobą odbieramy nie tylko komunikaty werbalne, ale i te, które przesyłane są pozawerbalnie. Często myślimy o kimś, że jest nieszczery, mimo iż jego wypowiedzi na to nie wskazują. Po czym poznać, że ktoś kłamie?
Mowa ciała jest tym co pomaga odpowiedzieć na pytanie jak rozpoznać kłamcę.

 

Unikanie wzroku rozmówcy, lub wręcz przeciwnie, uparte wpatrywanie się może być przejawem fałszu. Do innych symptomów zdradzających nieszczerość zaliczamy drapanie się lub poprawianie elementów garderoby. Pamiętajmy jednak, że zanim wydamy na czyjś temat opinię, musimy poświęcić tej osobie więcej czasu.
Introwertycy, szczególnie ci skrajni mogą zachowywać się jak kłamcy. W tym wypadku łatwo pomylić nieśmiałość z nieszczerością. Gdy nie wiemy po czym poznać, że ktoś kłamie użyjmy szczegółowych pytań. Introwertyk będzie zakłopotany, gdy ma opowiadać o sobie, zaś nałogowi oszuści z upodobaniem podejmą temat.

Problem tego jak rozpoznać kłamcę jest złożony. Wytrawny krętacz umie naśladować szczerość lub zaangażowanie. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze policji, którzy przesłuchują podejrzanych. Czasami musi upłynąć wiele dni, zanim dotrą do prawdy.
W internecie znajdziemy mnóstwo filmów z analizą mowy ciała. Taki film instruktażowy może pomóc nam znaleźć odpowiedź na pytanie po czym poznać, że ktoś kłamie.

Jeśli chcemy wiedzieć jak rozpoznać kłamcę, powinniśmy zaufać po trosze intuicji. Zdarza się, że coś nam mówi, że człowiek kłamie, ale racjonalny umysł wypiera tę myśl. Warto w takiej sytuacji zachować ostrożność i nie wierzyć we wszystko co taka osoba opowiada.
Szczerość i otwarta postawa zjednają otoczenie i pozwolą na budowanie dobrych relacji. Kłamstwo ma krótkie nogi i zazwyczaj wychodzi na jaw, a w takiej sytuacji ciężko jest o dobrą opinię.