Płatności zbliżeniowe – to musisz wiedzieć

Mobilne płatności

Świat pędzi do przodu, a rozwój przynosi nam wiele korzyści i wygodnych rozwiązań. Z pewnością warto z nich korzystać. Mobilne płatności to rozwiązanie, które zostało dosłownie skrojone na miarę naszych czasów. Dzięki temu rozwiązaniu, dokonywanie płatności jest łatwe, szybkie i bezpieczne.

PayWave i PayPass

Nazwa zależy głównie od organizacji. Jeśli Visa jest wydawcą, karta to PayWave. Jeśli zaś wydawcą jest MasterCard, karta to PayPass. Zarówno w przypadku karty od Visa, jak i karty od MasterCard, użytkownik może płacić zbliżeniowo, ale także poprzez włożenie karty do terminalu.
Płatność wygląda tak samo, zarówno w przypadku PayWave, jak i PayPass, jedynie do określonej kwoty, którą jest 50 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, należy wprowadzić pin i ponownie zbliżyć kartę – tak jest w przypadku użytkowników karty MasterCard. Użytkownik karty PayWave musi albo włożyć kartę do czytnika, albo dać ją sprzedawcy, który doprowadzi do sfinalizowania transakcji.
Zastanawiasz się teraz pewnie, co wybrać? paypass czy paywave? Tak naprawdę to zależy od tego, czy przeszkadza ci konieczność wkładania karty do czytnika albo przekazywanie jej na chwilę sprzedawcy, jeśli kwota transakcji wyniesie ponad 50 zł. To jedyna różnica, która dzieli te dwie karty. Z pewnością może to wpływać na czas realizacji transakcji, ale na pewno nieznacznie. Jeśli mimo tego przeszkadza ci taka konieczność, wybierz kartę PayPass od MasterCard, jeśli nie jest to dla ciebie szczególną wadą, możesz wybrać PayWave od Visa. Transakcje przeprowadzane za pomocą obu tych kart są szybkie i wygodne.

Podsumowanie

Z pewnością warto korzystać z tego typu płatności, niezależnie czy jest to PayWave czy Paypass. Tego typu rozwiązanie zapewnia szybką, wygodną i bezpieczną płatność. Trzeba jednak bezwzględnie, zawsze pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Kartę należy trzymać w bezpiecznym miejscu, do którego nie mają dostępu osoby niepowołane. Zawsze podczas dokonywania płatności, staraj się zadbać o to, aby osoby niepowołane nie miały szans zobaczyć kodu PIN, który wpisujesz na klawiaturze terminalu płatniczego.