Utarło się przekonanie, że poszukiwanie pracy jest zajęciem żmudnym i wymagającym nakładów finansowych i czasowych. Oferty zatrudnienia znajdziemy na portalach społecznościowych, lokalnych serwisach czy specjalistycznych stronach. Szukając pracy warto określić swoje kryteria: lokalizację, branżę oraz dyspozycyjność.
Niestety większość ogłoszeń nie będzie zawiera informacji o stawce oraz proponowanej formy zatrudnienia. Bywa, że w treści ogłoszenia odnajdziemy jedynie podstawowe dane np. Sejny praca pół etatu. Nie należy lekceważyć nawet tak lapidarnych ofert, warto zdecydować się na telefon do rekrutera podany w ogłoszeniu. Część pracodawców wymaga wysłania CV, dla innych wystarczający będzie kontakt telefoniczny przed rozmową kwalifikacyjną.
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?
Właściwe zaprezentowanie się na rozmowie wstępnej do pracy jest bolączką wielu kandydatów. Należy się odpowiednio ubrać, elegancko i adekwatnie do stanowiska na jakie zostały złożone dokumenty aplikacyjne. Na rozmowę należy przyjść punktualnie, spóźnienia nie są dobrze postrzegane. Warto zabrać ze sobą wydrukowane CV. Na zadane przez rekrutera zapytania trzeba odpowiadać rzeczowo i zgodnie ze stanem faktycznym. Należy unikać potocznego słownictwa. Mile widzianym jest zapoznanie się z zakres działalności i opinią o firmie, do której zgłaszamy kandydaturę. W trakcie rozmowy telefonicznej poprzedzającej spotkanie rekrutacyjne rekomendowanym jest zapytanie o zakres zagadnień, jakie będą podejmowane przez rekrutera. Warto być przygotowanym na ewentualne testy sprawdzające wiedzę bądź zadania praktyczne.